W pływaniu stylem dowolnym (kraul), praca rąk odgrywa kluczową rolę w osiąganiu szybkości i efektywności. Oto charakterystyka, technika oraz ćwiczenia, które mogą pomóc poprawić pracę rąk podczas pływania:

1. Technika:
  • Wyciągnięcie: Ręka wchodzi do wody z dłonią skierowaną w dół i wyciągniętym ramieniem. Kciuk powinien być pierwszym palcem, który dotyka wody.
  • Zagłębienie: Po włożeniu ręki do wody, ręka powinna się zagłębić, a łokieć powinien pozostać wyżej niż dłoń.
  • Przyciągnięcie: Zacznij pociągać ręką w kierunku stóp, wykorzystując siłę całego ramienia. Dłoń powinna być skierowana do wewnątrz, a łokieć wypchnięty na zewnątrz.
  • Odepchnięcie: Gdy ręka zbliża się do biodra, wykonaj odepchnięcie, maksymalizując siłę napędu. Ręka powinna opuścić wodę z palcami skierowanymi w dół.
sportowa szkoła pływania
  1. Charakterystyka:
  • Płynność: Ruchy rąk powinny być płynne, a praca rąk powinna być zsynchronizowana z rotacją tułowia.
  • Częstotliwość: W pływaniu stylem dowolnym, tempo pracy rąk jest kluczowe dla utrzymania tempa i szybkości.
  • Relaksacja: Unikaj spięcia mięśni podczas wykonywania ruchów; mięśnie powinny być zrelaksowane, zwłaszcza podczas fazy odzysku.
  1. Ćwiczenia:
  • Pływanie z deseczką: Ćwicz pływanie z deseczką trzymaną przed sobą, koncentrując się na prawidłowej technice pracy rąk.
  • Odwrócone pływanie: Pływaj na plecach, wykonując ruchy rąk charakterystyczne dla stylu dowolnego. Pomaga to zrozumieć technikę i koordynację ruchów.
  • Pływanie z jedną ręką: Pływaj z jedną ręką, trzymając drugą wzdłuż ciała. Skup się na technice pracy ręki. Po pewnym czasie zmień rękę.

Więcej na stronie: ramiona do kraula – ćwiczenia

Regularne ćwiczenie i koncentracja na technice pracy rąk w pływaniu stylem dowolnym może prowadzić do poprawy wydajności, szybkości i komfortu podczas pływania. Warto skonsultować się z trenerem pływania, aby uzyskać indywidualne wskazówki i korekty techniki.